Powołanie
Dlaczego warto studiować medycynę? Pierwszym powodem jest niewątpliwie powołanie. Jeśli masz powołanie do bycia lekarzem, do pomagania innym, do wiedzy o chorobach, krótko mówiąc, do poświęcenia swojego życia zdrowiu i leczeniu chorób i pacjentów, studia medyczne są dobrym wyborem.
Powołanie jest kluczowym elementem w wyborze przyszłości, ponieważ jest to coś bardzo instynktownego, co czujemy wewnątrz i co prowadzi nas do wyboru tego, czego chcemy w życiu. Ponadto, kiedy istnieje powołanie, istnieje pasja, podstawowy element ludzkiej motywacji, który będzie nas napędzał do bycia profesjonalistami i osiągania doskonałości w naszej dziedzinie.
Oferty pracy / stanowiska
W przychodniach i szpitalach brakuje rąk do pracy, więc znalezienie zatrudnienia jest tylko formalnością. Jeśli studiujesz medycynę, jest bardzo prawdopodobne, że będziesz pracować w publicznym systemie opieki zdrowotnej. Wielu lekarzy pracuje również w prywatnej służbie zdrowia, zarówno we własnych gabinetach, jak i w prywatnych towarzystwach ubezpieczeń wzajemnych czy prywatnych centrach medycznych.
Pomaganie innym
Jako lekarz masz możliwość pomagać wielu, wielu ludziom na co dzień. Jest to zawód skoncentrowany na ludziach (w większości przypadków, ponieważ można również pracować np. przy badaniach naukowych). Praca z pacjentem ma fundamentalne znaczenie i występuje praktycznie we wszystkich specjalnościach medycznych. Jeśli więc lubisz ludzi i pomagać innym, medycyna może być dobrym wyborem. Co więcej, pomagasz im w bardzo ważny sposób, a mianowicie poprawiasz ich samopoczucie i pomagasz im się leczyć.
Wiedza i edukacja
Kształcenie medyczne oferuje bogactwo wiedzy na wiele tematów, takich jak różne specjalności medyczne, różne rodzaje chorób, sposoby leczenia, badania, technologie itp. Innymi słowy, stopień ten oferuje niewyczerpane źródło wiedzy, którą studenci będą zdobywać i która wzbogaci ich na wiele sposobów.
Poprawa stanu społeczeństwa
Studiowanie medycyny pozwala nam pomagać wielu ludziom, a to przyczynia się do dobrobytu społeczeństwa. Pozwala nam więc na ulepszanie społeczeństwa, np. poprzez przekazywanie wiedzy (w ramach różnych szkoleń prowadzonych przez lekarzy), ale także w kontaktach z pacjentami (kiedy wyjaśniamy im, na jakie choroby chorują, jak zapobiegać innym chorobom, jak się leczyć, jak dbać o siebie, itp.)
Uczucie spełnienia i prestiżu
Decyzja o podjęciu studiów medycznych niekoniecznie jest łatwa, gdyż wymaga bardzo dobrych ocen z egzaminów wstępnych na studia oraz bardzo dobrych wyników z matury (przynajmniej w celu dostania się na uczelnie publiczne). Ponadto jest coraz więcej chętnych do studiowania tego kierunku, a co za tym idzie rośnie konkurencja (zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych). Z tych wszystkich powodów uzyskanie nie tylko miejsca na wydziale, ale i ukończenie studiów, jest sporym osobistym osiągnięciem