Do niedawna wśród dorosłych starszego pokolenia, czyli u naszych rodziców i dziadków panowało przekonanie, że wszelkiego rodzaju gry komputerowe są nadwyraz złe i tylko szkodzą. Dlaczego tak? W wielu przypadkach były to uprzedzenia wynikające z czystego braku wiedzy na temat tego, do czego gry tak naprawdę są zdolne – wiadomo nie wszyscy z naszych rodziców mieli możliwość spędzenia dzieciństwa przed konsolą czy komputerem. Jednak dzięki tak szybkiemu rozwojowi branży gamingowej ludzie zaczęli się zastanawiać, czy aby na pewno gry są złem wcielonym, czy może jednak można czerpać z nich jakieś korzyści. Stąd właśnie coraz większa ilość badań na temat tego, czy gry mogą wpłynąć na rozwój człowieka i czy mogą pomóc w rozwoju medycyny.
Zalety i wady grania w gry
Nie od dziś wiadomo o negatywnych skutkach grania w gry – w szczególności o najpoważniejszym, czyli uzależnieniu. Jednak warto zwrócić uwagę również na te pozytywne aspekty i być może pozwolić dziecku na jakąś grę w ustalonym czasie lub jako nagrodę.
Zalety grania w gry:
- Zastanawianie się nad konsekwencjami swoich wyborów – w grach bardzo często dziecko musi dokonać wyboru pewnej opcji, a następnie musi mierzyć się z konsekwencjami tej decyzji.
- Poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej – w wielu rodzajach gier często trzeba skupić uwagę na wielu płaszczyznach oraz odpowiednio zareagować w ciągu sekundy.
- Poprawianie wyobraźni przestrzennej.
- Poprawianie logicznego myślenia.
- Nawiązanie znajomości na całym świecie – tyczy to się głównie gier z ogólnoświatowym czatem (jednak również tam dziecko powinno być w miarę możliwości kontrolowane przez rodzica).
- Poszerzanie wiedzy – zakres, z jakiego wiedza będzie poszerzana zależy tylko od rodzica i od dziecka, ponieważ to oni wspólnie powinni wybrać interesującą grę.
- Poprawa refleksu.
- Dodatkowo – bieglejsza praca z komputerem i większa wiedza z zakresu informatyki.
Naukowcy są przekonani oraz uświadamiają rodziców, że gry w znaczący sposób pobudzają umysły dzieci, uaktywniają myślenie skojarzeniowe. Dobrze wpływają na rozwój intuicji i myślenie hipotetyczne. Gry ćwiczą zmysły i rozwijają ich współpracę.
Wady grania w gry:
- Bardzo długie okresy czasu spędzane przed komputerem – wiele gier komputerowych jest stworzonych tak, aby wciągały na długie godziny i niestety dziecko może przez to zaniedbać niektóre obowiązki.
- W niektórych przypadkach mogą powodować uzależnienie
- Przemoc w grach – nie występuje we wszystkich grach, ale jest obecna w większości „interesujących” i wciągających gier
Uwaga! Jeśli rodzice nie przypilnują swoich dzieci, mają one styczność z przemocą – rodzice powinni kupować dzieciom gry dostosowane do ich wieku, zgodnie z klasyfikacją wiekową znajdującą się zwykle na opakowaniu gry, bądź na stronie producenta. Klasyfikacja tzw. PEGI określa jakie elementy znajdują się w grze, mogą to być np. wulgarny język, nagość, przemoc itp
Niestety twórcy gier są obwiniani za to, że gry demoralizują dzieci i młodzież. Jednak tak naprawdę to rodzice są winni większości przypadków demoralizacji, ponieważ nie kupują gier dostosowanych do wieku. Podobnie sprzedawcy w sklepach powinni zwracać na to uwagę – niestety jak wiadomo w większości przypadków liczy się tylko odpowiedni zarobek.
Warto również uważać na gry uzależniające i promujące nieodpowiednie postawy. Na przykład mowa o wszelkich symulatorach obstawiania zakładów bukmacherskich, lub atrapy prawdziwych kasyn internetowych. Również darmowe kasyna online to spore zagrożenie dla młodych umysłów.