Szkoła średnia słusznie wzbudza w nas strach. W końcu to zupełnie nowe środowisko, w którym rządzą osoby, które są tam obecne od wielu lat. Zbyt duża pewność siebie również nie jest wskazana, ale nasze zakłopotanie może być wykorzystane, na przykład przez starszych kolegów. Nie daj się jednak zastraszyć i przekonać, że w szkole średniej będzie okropnie, jeśli nie uda Ci się zdobyć popularnych znajomych czy chłopka w wyższej klasie.
Wysoki poziom i ogromne wymaganie
To nieprawda, że szkoła średnia będzie wielkim przeskokiem w poziomie nauczania. W wielu placówkach stosuje się miesiąc ochrony, czyli czas, przez który żadna osoba w pierwszej klasie nie może dostać jedynki za swoją pracę. Dzięki temu każdy ma czas wdrożyć się w tempo szkoły i dowiedzieć się, z jaką częstotliwością, na jakim przedmiocie będą pojawiały się sprawdziany, pytania, czy inne formy sprawdzania wiedzy. Program może być obszerniejszy, ale sposób jego wykładnia pozostaje taki sam, tempo więc przyśpiesza nieznacznie, jeśli w ogóle. Jedynym utrudnieniem jest wykonywanie notatek samodzielnie.
Dużo nowych, obcych i niechętnych osób
Być może boisz się, że osoby, które spotkasz, nie będą dla Ciebie zbyt przychylne. Taki strach jest uzasadniony, szczególnie jeśli wybierasz się do szkoły średniej sama, bez znajomych z podstawówki. Jednak musisz pamiętać, że nie będziesz jedyna. Cała twoja nowa klasa będzie składała się z nieznanych, zupełnie różnych osób, które przez kilka tygodni nie będą w ogóle wiedziały, jak ze sobą rozmawiać. Jak w każdej klasie, znajdziesz osoby, z którymi od razu się dogadasz, jak i takie, z którymi często będziesz wchodzić w konflikty, ale jest to naturalna kolej rzeczy. Jest was dużo i każdy jest troszeczkę inny.
Nauczyciele, na których nie można liczyć
Często mówi się, że w szkole średniej nauczyciele nie potrafią pomóc uczniom, nie obchodzi ich dobro swoich podopiecznych albo nie przejmują się, jeśli ktoś ma problem z danym przedmiotem. Prawda jest taka, że nie znajdziemy w liceum nauczycieli nauczania początkującego, więc nie możemy oczekiwać, że wszyscy będą za nami biegać i interesować się naszym losem, ale to, jak bardzo nauczyciel będzie chciał się zaangażować w rozwiązywanie naszych problemów, zależy tylko i wyłącznie od jego charakteru. Jak wszędzie, znajdziemy osoby empatyczne, jak i takie, które po skończonej pracy radośnie wymaszerują do domu.