Niektórzy rodzice popełniają błąd, zakładając, że czas zabawy dzieci to tak naprawdę czas stracony, który można by lepiej wykorzystać na naukę.
Nic bardziej mylnego: o ile doświadczenie zabawy kojarzy nam się zwykle z pojęciem „wypoczynku”, w dzieciństwie nie ogranicza się ono do zapewnienia dobrego samopoczucia i rozrywki, ale jest jednym z motorów napędowych rozwoju psychicznego dzieci. Ale jakie dokładnie są funkcje zabawy w dzieciństwie? Oto podsumowanie.
1. Jest jednym z filarów socjalizacji
Zabawa jest dla dzieci „pretekstem” do spontanicznych interakcji z innymi ludźmi, zwłaszcza z dziećmi w tym samym wieku, rodzeństwem i głównymi opiekunami. Tworzy sytuację, w której powstaje współudział z innymi, a oni uczą się o oczekiwaniach, posłuszeństwie wobec zasad i nieposłuszeństwie wobec nich, wykorzystaniu humoru do wywołania reakcji emocjonalnej u innych, oszustwie, ukrywaniu informacji i ich konsekwencjach, współpracy i innych.
2. Stanowi idealny kontekst, w którym można rozwijać język
Podczas zabawy dzieci wcielają się w różne postacie; to znaczy przyjmują role, które znacznie różnią się od ich własnego sposobu bycia, reprezentują zachowania innych ludzi, zwierząt, a nawet roślin i przedmiotów. To bardzo wzbogaca ich język, ponieważ w tych „symulatorach” bycia innymi istotami muszą przyjąć inne punkty widzenia, inne tematy do rozmowy i inne style komunikacyjne.
3. Zabawa pomaga dzieciom rozwijać kreatywność i umiejętność abstrakcyjnego myślenia
Ponieważ gra opiera się na wyobraźni, naraża dzieci na sytuacje, w których muszą wypełnić swoją kreatywnością wszystko to, co nie jest bezpośrednio obserwowalne w przedstawionych przez nią sytuacjach, które mają miejsce podczas gry. Na przykład muszą sobie wyobrazić statki kosmiczne, satelity, meteory itp. I w ten sam sposób uczą się łączyć abstrakcyjne myśli nie przez bezpośrednią obserwację, ale przez szacowanie doświadczeń typu: „co by się stało, gdyby…”. Innymi słowy, przyzwyczajają się do łączenia pomysłów w wyobraźni, znajdując podobieństwa między pozornie niepowiązanymi pojęciami, które w rzeczywistości prawie nie występują razem w oczywisty sposób. Więcej w tym temacie w https://centrumzabawy.pl
5. Pozwala im wyrazić swoje główne zainteresowania w trakcie poznawania świata.
Poprzez zabawę maluchy mogą wyrazić swoje pierwsze zainteresowania, jeszcze zanim opanują język na tyle, by zakomunikować je rodzicom lub mieć świadomość, co one oznaczają.