Wszyscy wiemy, że ciepłe powietrze unosi się do góry. Więc może naszą pierwszą myślą powinno być to, że na szczycie góry będzie ciepło. Ale z doświadczenia wiemy, że to nie jest prawda. Nauka mówi, że powietrze ochładza się, gdy się rozszerza, a ja zamierzam wyjaśnić wam, dlaczego to sprawia, że szczyt góry jest zimny.
Większość z nas słyszała o ciśnieniu powietrza. Ale niektórzy nie zdają sobie sprawy, że ciśnienie powietrza jest spowodowane ciężarem naszej atmosfery nad naszymi głowami. Jeśli ciśnienie powietrza wynosi 1000 milibarów, to dlatego, że nad każdym metrem kwadratowym ziemi znajduje się około 10 ton powietrza. To ciśnienie powietrza dosłownie naciska na wszystko. Dotyczy to również ściskania powietrza przy ziemi.
Ale kiedy słońce świeci na ziemię i sprawia, że jest ona przyjemna i ciepła, wtedy ziemia ogrzewa powietrze. Jak powiedzieliśmy wcześniej, ciepłe powietrze unosi się i dokładnie to się dzieje. Wyobraźmy sobie, że ogrzanie powietrze wznosi się aż do wysokości 1000 metrów. Na tej wysokości nad każdym metrem kwadratowym znajduje się już tylko 9 ton powietrza. Ciśnienie spadło do 900 milibarów i następuje mniejsze ściśnięcie. Przy mniejszym ściśnięciu powietrze rozszerza się. To tak, jakbyś ścisnął gąbkę w pięści, a następnie lekko poluzował chwyt. To jest dokładnie ta ekspansja, która powoduje, że uszy pękają, gdy wznosisz się w górę w samolocie.
Jak wyjaśniliśmy wcześniej, kiedy powietrze się rozszerza, to się chłodzi. Nie musimy zagłębiać się w matematykę, ale na każde 1000 metrów w górę, powietrze ochładza się o około 10°C i dlatego na szczycie góry jest zimno.
Rola słońca
Oczywiście czasami na szczycie góry też jest słonecznie. Łagodzi to nieco ten efekt. Ciepłe góry ogrzewają powietrze, więc zazwyczaj jest ono cieplejsze niż moglibyśmy się spodziewać, biorąc pod uwagę naszą zasadę 10°C na 1000 metrów. Tak więc w słoneczny letni dzień należy się spodziewać, że na szczycie góry będzie chłodniej. Ale nie zawsze jest zimno. Słońce może nadal utrzymywać ciepło.
Inwersje
Inną cechą pogody, która może sprawić, że na szczycie góry będzie ciepło, jest inwersja. Jest to ciepłe powietrze, które napłynęło z innego miejsca. Ponieważ jest ono ciepłe, znajduje się na wierzchu chłodniejszego powietrza poniżej i czasami szczyt góry może wbić się w to ciepłe powietrze.
Ciepłe powietrze oznacza, że termika wznosząca się od ziemi nie może się przedostać i tworzy blokadę. Bez wznoszenia się, nie mamy ekspansji ani chłodzenia, więc szczyt góry pozostaje ciepły. Inwersja zwykle pochodzi z odwrotnego efektu omówionego powyżej. Jest to powietrze, które się zniżyło i w miarę jak to robiło, ogrzało się. Występują one zazwyczaj w okresach wysokiego ciśnienia.
Teraz już wiesz, dlaczego szczyty gór są zimne i z pewnością będziesz o tym pamiętać podczas kolejnej wyprawy w góry. Jeśli jeszcze nie wies, gdzie się wybrać, to w http://www.wetlina24.pl znajdziesz przewodniki po szlakach górskich.